E mërkurë, Tetor 5

Gjakovë

Sipas IHMK-së, Gjakova në mesin e qyteteve ku janë paralajmëruar vërshime

Sipas IHMK-së, Gjakova në mesin e qyteteve ku janë paralajmëruar vërshime

Gjakovë
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka paralajmëruar për vërshime në disa komuna të Dukagjinit. Sipas parashikimeve, duke filluar nga pasditja e datës 25 deri më 27 shtator 2022, pritet të ketë reshje shiu, fillimisht në pjesën perëndimore, jugore dhe qendrore, të cilat gradualisht do ta përfshinë pjesën më të madhe të vendit, në disa pjesë, parashikohet të jenë me intensiteti mesatarë deri të lartë, kryesisht në pjesë perëndimore të vendit. https://07press.com/fenomenale-liberalizimi-i-vizave-ne-rend-dite-dy-muaj-para-vitit-te-ri/ “Nëpër disa pjesë të Kosovës, sidomos në Dukagjin (Gjakovë, Junik, Deçan, Pejë, Klinë, Malishevë, Rahovec), pastaj pjesa qendrore dhe verilindore e vendit, mund të krijohen vërshime të shpejta, të cilët mund të shkaktojnë vështirësi dhe probleme, si ...
Gruaja mbyll fëmijën e saj në dhomë, vjehrra e lajmëron rastin në polici

Gruaja mbyll fëmijën e saj në dhomë, vjehrra e lajmëron rastin në polici

Gjakovë
Një femër kosovare është raportuar në Polici se po neglizhon përkujdesjen ndaj fëmijës së saj mashkull kosovar, duke mbyllur në dhomë nga disa orë. Rasti është raportuar dje në Gjakovë nga ankuesja femër kosovare. Sipas policisë, e dyshuara që është edhe reja e ankueses gjendet në arrati. Kurse, rasti është duke u hetuar. Njoftimi i plotë nga raporti i policisë: Gjakovë 17.09.2022 – 01:00. Ankuesja femër kosovare ka raportuar se reja e saj e dyshuara femër kosovare është duke neglizhuar përkujdesjen e fëmiut të saj mashkull kosovar, duke mbyllur në dhomë nga disa orë. E dyshuara gjendet në arrati, rasti është duk e u hetuar.
​Gjini: Vërshimet në Gjakovë shkaktuan dëme në shtëpi e rrugë, për familjet e evakuuara do të sigurojmë strehim

​Gjini: Vërshimet në Gjakovë shkaktuan dëme në shtëpi e rrugë, për familjet e evakuuara do të sigurojmë strehim

Gjakovë
Kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini, ka njoftuar se të reshurat gjatë natës së mbrëmshme kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale në bodrumet e shtëpive dhe në rrugë publike.Ai ka bërë të ditur se nga vizitat në teren, në gjendje më të keqe janë: ura në Moglicë, rruga “Yllka Domi”, “Pika e Zezë II”, “Shote Galica”. “Të gjitha ekipet emergjente janë vënë në shërbim të qytetarëve për të ju dhënë ndihmë. Aktualisht nuk mund të vlerësojmë saktë dëmet materiale të shkaktuara, mirëpo ju lusim që të gjitha rastet ti raportoni në qendrën e thirrjeve 112, në të njejtën kohë ekipet tona janë në tereni”, ka shkruar Gjini në Facebook. Në këto momente ka thënë se do të përqendrohen në ndërhyrjet urgjente për shkak se mund të këtë reshje prapë. Ndërsa, ka siguruar se për familje...
Ligji i ri i Pagave, ja sa do të paguhet kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini

Ligji i ri i Pagave, ja sa do të paguhet kryetari i Gjakovës, Ardian Gjini

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Ministria e Punëve të Brendshme e ka nxjerrë sot (enjte) Projektligjin për paga në konsultime publik, qëllimi i të cilit është përcaktimi dhe rregullimi i sistemit të pagave dhe shpërblimeve për të gjithë të punësuarit që përfitojnë pagë nga buxheti i Republikës së Kosovës. Pagat e punëtorëve llogariten duke e shumëzuar koeficientin e pagës për pozitën (nga 1 – 18 sipas projektligjit aktual) me vlerën monetare të koeficientit që mendohet se do të jetë 120 euro. Me projektligjin e ri të pagave do të ketë ndryshim edhe në kategorizimin e pagave të kryetarëve të komunave. Varësisht nga numri i banorëve, do të ndryshojnë edhe pagat për kryetarët që drejtojnë ato komuna. Me këtë kategorizim, kryetari i kryeqytetit do të ketë koeficient të veçantë i cili nëse “përkthehet” në vlerë mo...
​Përdorimi i armëve dukuri e rrezikshme, detaje nga dy rastet e fundit në Podujevë e Gjakovë

​Përdorimi i armëve dukuri e rrezikshme, detaje nga dy rastet e fundit në Podujevë e Gjakovë

Gjakovë
Nuk janë të rralla rastet kur Policia e Kosovës has në personat që mbajnë armë pa leje, gjë që vazhdimisht po e cenon sigurinë e qytetarëve të vendit si dukuri negative. Sinjali ka mësuar se vetëm në 24 orët e fundit janë zbuluar disa raste të tilla. Një në Podujevë, e një tjetër në Gjakovë. Fillimisht, në Podujevë është kryer bastisje në një shtëpi, lidhur me një rast të mëhershëm. Në shtëpinë e të dyshuarit D.H., në fshatin Obranqë, është gjetur një armë dhe mbi 60 fishekë, që janë sekuestruar nga Policia për rastin e 4 shtatorit, kur dyhsohe se pati të shtëna em armë athe. Kurse rasti tjetër ka ndodhur ën rrugën “Yjet e Erenikut” në Gjakovë. Ngjarja dyshohet se ndodhi në orët e mesnatës, ku gjatë një përleshje u ekspozua një armë prej njërit nga të dyshuarit, i cili e nxori nga ...
Edhe në një tjetër shkollë në Gjakovë nesër nis mësimi, nxënësit e këtyre klasave mund të ulen në bankat shkollore

Edhe në një tjetër shkollë në Gjakovë nesër nis mësimi, nxënësit e këtyre klasave mund të ulen në bankat shkollore

Gjakovë
Nxënësit e shkollës “Fehmi Agani’ që nga nesër do të nisin mësimin, dyert e shkollës do të hapen nesër, ashtu siç njoftoi drejtoresha e shkollës Miranda Shllaku. Përkundër se SBASHKU-u dhe Këshilli Grevist nuk dhanë sinjale për përfundimin e grevës. Këshilli i Mësimdhënësëve të ciklit fillor dhe para-fillor morën vendim për fillimin e mësimit nga nesër, ndërsa shkolla publikoi edhe orarin për nxënësit. Më tutje thuhet se shumë shpejtë mësimin do ta fillojnë edhe ciklin e mesëm të ulët. Kujtojmë se greva e sindikalistëve e nisur më 25 gusht, ka bërë që fillimi i vitit të ri shkollor të shtyhet për afat të pacaktuar. Në këtë mënyrë nuk është përfillur as vendimi dhe thirrja e Qeverisë që mësimi të fillojë më 1 shtator. ...
E rëndë: Gjendet i shtrirë në arën e tij pa shenja jete një burrë në Gjakovë

E rëndë: Gjendet i shtrirë në arën e tij pa shenja jete një burrë në Gjakovë

Ballina, Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Një rast i rëndë ka ndodhur sot në një familje në fshatin Lugbunarë të Gjakovës, ku një person është gjetur pa shenja jete, në arën e tij afër shtëpisë. Burimet e Sinjalit nga Emergjenca kanë bërë të ditur se i ndjeri, 51-vjeçar u gjet nga një fqinj, i cili u trondit u kur e gjeti atë të shtrire në tokë dhe njoftoi menjëherë Policinë e Autoambulacën. Sinjali mëson se vdekjen e të 51-vjeçarit e ka konfirmuar ekipi i mjekëve që ka dalë në vendin e ngjarjes. Ajo që dihet deri më tani është se me urdhër të Prokurorit të Shtetit, është iniciuar rasti “Hetim mbi vdekjen” për t’u zbardhur rrethanat në të cilat ka ndodhur ngjarja. 07press do t’iu mbajë të informuar me detajet e reja lidhur me rastin.