E diel, Shtator 24

Gjakovë

Universiteti i Gjakovës me rektor të ri

Universiteti i Gjakovës me rektor të ri

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka njoftuar se Drilon Bunjaku është zgjedhur rektor i ri në Universitetin e Gjakovës. Nagavci ka shkruar se Bunjaku është profesor asistent në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës. Ajo tutje ka bërë të ditur se rektori Bunjaku u zgjedh në këtë pozitë nga këshilli drejtues i Universitet të Gjakovës pas një procesi të drejt e transparent, me 6 vota për. Postimi i plotë: Këshilli drejtues i Universitetit të Gjakovës pas një procesi të drejtë e transparent, me 6 vota për ka zgjedhur rektorin e ri, Drilon Bunjaku. Zotëri Bunjaku është profesor asistent në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës dhe është autor i disa p...
“Nëse s’vepron siç them është i vdekur”: Ky është gjakovari që e kërcënoi fqinjin për lyerjen e shtëpisë

“Nëse s’vepron siç them është i vdekur”: Ky është gjakovari që e kërcënoi fqinjin për lyerjen e shtëpisë

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Mosmarrëveshjet për motive të ndryshme, e që shpeshherë dalin të jenë banale bëhen mollë sherri e kërcënimeve e përleshjeve mes të rinjve në vendin tonë. Për pasojë, konfliktet jo rrallëherë eskalojnë edhe në rrahje brutale, për çka nevojitet ndërhyja e Policisë. Sinjali raportoi dje për një rast të tillë që ka ndodhur në Gjakovë, ku janë përfshirë dy fqinj. Siç raportoi gazeta të martën, një person e ka kërcënuar fqinjin e tij, pas një mosmarrëveshje mes tyre dhe për pasojë ka përfunduar në ndalim policor. Burimet brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se bëhet fjalë për të dyshuarin Bashkim Demaj, i cili e ka kanosur me vrasje viktimën, duke u futur kështu në telashe. Sipas informacioneve të para, gjithçka dyshohet se lidhet me konfliktin mes tyre për lyerjen e shtëpisë së viktim...
​Përmbyllet java e pastrimit në Gjakovë, bëhet thirrje që të mbrohet ambienti

​Përmbyllet java e pastrimit në Gjakovë, bëhet thirrje që të mbrohet ambienti

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Me pastrimin e tërësishëm të parkun në lagjen Gecë është përmbyllur sot java e pastrimit, e organizuar nga komuna e Gjakovës në bashkëpunim me KRM "Çabrati". Komuna e Gjakovës njofton se aksionit të sotëm i janë bashkëngjitur edhe zyrtarë komunal, përfaqësues të Këshillit të Bashkësisë Islame, anëtarë të Kryqit të Kuq komunal, anëtarët e organizatës "Një thes me veti", të rinjtë nga fshati Pjetershan dhe vullnetarë tjerë. “Aksioni ka filluar me prerjen e barit për të vazhduar me largimin e mbeturinave për ta kthyer këtë park në një pamje krejtësisht tjetër”, thuhet në njoftim. Komuna e Gjakovës, po ashtu apelon te qytetarët që ta mbrojnë ambientin, duke mos hudhur mbeturina e njëkohësisht edhe duke i pastruar ato kudo që i hasin....
Përleshje me thika mes dy të miturve në Gjakovë, përfundojnë në spital

Përleshje me thika mes dy të miturve në Gjakovë, përfundojnë në spital

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Përleshjet mes të rinjve tashmë janë bërë të zakonshme në vendin tonë. Pothuajse çdo ditë raportohet për sherre të ndryshme, motivet e të cilave shpesh dalin të jenë banale. E gjatë përleshjeve, pos grushteve përdoren edhe mjete të forta e të mprehta, ku si pasojë shumë raste kanë përfunduar edhe me fatalitet. Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në rrugën “UÇK” në Gjakovë, ku dy të mitur janë përfshirë në një përleshje fizike. Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës për Rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj, dy të miturit janë dërguar në spital për shkak të lëndimeve që kanë marrë, e të cilat dyshohet se u shkaktuan nga goditja me thikë. Elezaj njoftoi se është arrestuar një person i dyshuar. “Sot rreth orës 11:25 dy persona (meshkuj të mitur) pasi dyshohet se ishin përfshirë në ...
Përleshen fizikisht dy basketbollistë të KB Vëllaznimi, njëri përfundon me hundë të thyer

Përleshen fizikisht dy basketbollistë të KB Vëllaznimi, njëri përfundon me hundë të thyer

Gjakovë, Lajme, Më të lexuarat
Një basketbollist është arrestuar në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se ka sulmuar bashkëlojtarin e tij në stërvitje, me ç’rast i ka shkaktuar lëndime trupore. Rastin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj. Rasti ka ndodhur gjatë pasdites së të mërkures. “Atë që mund t’ju konfirmoj është se dje në rrugën “Tirana” është arrestuar i dyshuari, mashkull kosovar, mbi dyshimin se rreth orës 17:30 ka sulmuar fizikisht viktimën, po ashtu mashkull kosovar derisa kishin qenë duke u stërvitur, me ç’rast i ka shkaktuar lëndime trupore”, u shpreh Elezaj. Ai potencoi se viktimës i është ofruar ndihma mjekësore si dhe është njoftuar prokurori i shtetit me vendimin e të cilit është iniciuar rast “Lëndim i rëndë trupor” ....
Aksident trafiku në Meje të Gjakovës, ka të lënduar – video

Aksident trafiku në Meje të Gjakovës, ka të lënduar – video

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Numri i madh i aksidenteve në trafik po vazhdon të jetë shqetësues. Çdo ditë raportohet për aksidente të shumta në komunikacion dhe në të shumtën e rasteve shkaktohen si pasojë e pakujdesisë së shoferëve gjatë vozitjes, duke rrezikuar kështu jetën e tyre dhe të pjesëmarrësve tjerë në trafik. Një aksident trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm edhe në fshatin Meje të Gjakovës. Sinjalizuesit e Sinjalit kanë dërguar pamje nga vendi i ngjarjes, ku shihet se në aksident janë përfshirë një veturë dhe një kamionetë. Sipas tyre, personat që ndodheshin në automjete kanë pësuar lëndime të lehta.
Punëtorja e QKMF-së në Gjakovë sulmohet nga qentë endacakë, publikon pamjet e rënda

Punëtorja e QKMF-së në Gjakovë sulmohet nga qentë endacakë, publikon pamjet e rënda

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Punëtorja e Qendrës Kryesore të Mjekësië Familjare në Gjakovë, Afërdita Mula Zhubi, është sulmuar nga qentë endacakë për herë të dytë dhe për pasojë ka marrë lëndime trupore. Mula-Zhubi ka ndarë edhe fotografitë ku shihet se qentë endacakë e kanë kafshuar në këmbë, teksa ka bërë thirrje për ndërmarrjen e masave. “Sot në orët e hershme të mëngjesit në lagjen Parku i Lirisë duke ardhur në punë sulmohem për herë të dytë nga qentë endacakë. Ju lutem organeve kompetente të Komunës së Gjakovës të marrin masa ndaj qenëve endacakë në mënyrë që të lëvizi lirshëm drejt vendit të punës”, ka shkruar ajo.
Djegia e muzeut të muzikës, Komuna e Gjakovës: S’pat asnjë artefakt, do ta rindërtojmë vitin e ardhshëm

Djegia e muzeut të muzikës, Komuna e Gjakovës: S’pat asnjë artefakt, do ta rindërtojmë vitin e ardhshëm

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Komuna e Gjakovës ka reaguar pas djegies së muzeut të muzikës në qytetin e kulturës. Përmes një postimi në "Facebook", autoritetet komunale kanë bërë të ditur se i njëjti do të rindërtohet vitin e ardhshëm me buxhet komunal. Tutje, një gjë të rëndësishme e konsiderojnë edhe atë se brenda nuk ka qenë asnjë artefakt. Më poshtë edhe postimi i plotë:
Aksident i rëndë trafiku në Gjakovë

Aksident i rëndë trafiku në Gjakovë

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Foto Ilustrim Një aksident i rëndë raportohet të ketë ndodhur para pak kohësh në fshatin Korenicë të Gjakovës. Raportohet se nga kjo përplasje mes dy veturash, ka edhe të lënduar, përcjell lajmi.net. Redaksia jonë veçse ka dërguar pyetje në drejtim të autoriteteve për të mësuar më shumë rreth këtij aksidenti. Në momentin e parë që do të ketë informacione zyrtare, të njëjtat do t'jua transmetojmë në kohë reale.
Gjakovari rrah të dashurën e tij, arrestohet

Gjakovari rrah të dashurën e tij, arrestohet

Gjakovë, Kombëtare, Lajme
Është arrestuar një person pasi ka rrahur të dashurën e tij. Viktima e lajmëroi rastin në polici, duke thënë se u rrah nga i dashuri pas një mosmarrëveshjeje, përcjell 07 Press. "Gjakovë - Viktima femër kosovare, ka raportuar se pas një mosmarrëveshje, është sulmuar fizikisht nga i dyshuari mashkull kosovar, i dashuri i saj. Viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa i dyshuari është arrestuar dhe me vendim te prokurorit dërgohet në mbajtje", thuhet ndër tjerash në raportin policor. https://07press.com/633-milione-euro-per-vetem-gjashte-muaj-diaspora-vazhdon-te-sjelle-para-ne-kosove/