E hënë, Korrik 4

Rahovec

Detaje të reja rreth aksidentit në Fortesë

Detaje të reja rreth aksidentit në Fortesë

Rahovec
07 Press pak më parë raportoi për një aksident që ka ndodhur në fshatin Fortesë të Rahovecit. https://07press.com/aksident-mes-nje-veture-e-nje-traktori-ne-fshatin-fortese-te-rahovecit/ Sipas RahoPress, një person ka mbetur i lënduar. Ne do t'ju raportojmë sërish për çdo informacion tjetër të ri lidhur me këtë aksident dhe jo vetëm. https://07press.com/veturen-e-huaj-e-shiti-per-600-euro-ne-rahovec-kush-eshte-31-vjecari-qe-po-kerkohet-nga-policia/
Veturën e huaj e shiti për 600 euro në Rahovec, kush është 31-vjeçari që po kërkohet nga Policia?

Veturën e huaj e shiti për 600 euro në Rahovec, kush është 31-vjeçari që po kërkohet nga Policia?

Rahovec
Mbrëmë u raportua për një rast të pazakontë që ndodhi në fshatin Xërxë të Rahovecit, ku një person shiti për 600 euro një veturë që s’ishte e tij. Pas mashtrimit që bëri, ai ia mbathi me paratë në xhep, ndërsa pronarit të biznesit i shkoi Policia në derë. Burimet e Sinjalit bëjnë të ditur se personi i dyshuar për shpërdorim të pasurisë së huaj është A.Rapi, 31-vjeçar. Pasi njësitet policore kishin shkuar në hapësirat ku ndodhet biznesi që merret me shitblerje të veturave të përdorura, kishin konfiskuar veturën e cila rezultoi të jetë e një shtetasi të Republikës së Shqipërisë, K.S. Me vendim të prokurorit kanë nisur hetimet lidhur me rastin, ndërsa veprimet tjera ligjore do merren posa të kapet i dyshuari. https://07press.com/rahovecasit-ia-vjedhin-furgonin-nga-oborri-ofron...
Rahovecasit ia vjedhin furgonin nga oborri, ofron shpërblim për atë që e gjen

Rahovecasit ia vjedhin furgonin nga oborri, ofron shpërblim për atë që e gjen

Rahovec
Një fenomen mjaft shqetësues për qytetarët e Kosovës janë bërë vjedhjet e shpeshta nëpër banesa, shtëpi, institucione financiare, vetura e dyqane, duke shkaktuar humbje e pasiguri. Cak i hajnave shumë herë kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë automjetet, të cilat qytetarët as në oborret e shtëpive e tyre nuk po kanë siguri t’i lënë. Një rast i tillë ka ndodhur së fundmi në fshatin Qifllak në komunën e Rahovecit, ku një banori aty i është vjedhur vetura furgon me ngjyrë të portokalltë në oborrin e shtëpisë së tij. Rastin e ka raportuar pronari i veturës në redaksinë e Gazetës Sinjali, i cili përveç rastit që ka kërkuar ndihmë nga Policia e Kosovës, i njëjti po kërkon ndihmë edhe nga qytetarët për gjetje të veturës. Sipas qytetarit një nga shenjat që e dallon veturën se është e pronarit ...
Kërcënohet me vrasje zyrtari policor në Rahovec pasi i shqiptoi 25-vjeçarit gjobë për kundërvajtje në trafik

Kërcënohet me vrasje zyrtari policor në Rahovec pasi i shqiptoi 25-vjeçarit gjobë për kundërvajtje në trafik

Rahovec
Nuk janë të rralla rastet kur zyrtarët policorë ballafaqohen me kërcënime serioze nga qytetarë në qytete të ndryshme të Kosovës. Shpesh herë kërcënimet verbale eskalojnë edhe në sulme fizike ndaj tyre, duke ua vështirësuar punën e madje duke ua kërcënuar edhe jetën. E një rast i tillë është raportuar në orët e para të mëngjesit të sotëm në Xërxë të Rahovecit, ku një 25-vjeçar ka kërcënuar me vrasje një zyrtar policor, pasi e kishin ndalur për t’i shqiptuar një gjobë për kundërvajtje në trafik. Sinjali mëson se i dyshuari nuk kishte pranuar që të bashkëpunojë me Policinë dhe më pas kishte filluar t’i fyej e t’i shajë. Posa panë rrezikun që po u kanosej nga qytetari, policët morën masa parandaluese duke e arrestuar dhe duke e shoqëruar në stacion policor për intervistim. Lidhur ...
Poeti i mirënjohur Fahredin Shehu boton librin e ri në ShBA

Poeti i mirënjohur Fahredin Shehu boton librin e ri në ShBA

Rahovec
Arti poetik i Kosovës edhe njëherë shfaq fuqinë e zërit autentik, nëpërmjet vargjeve të poetit Fahredin Shehu. Libri me titull “UMAMI- esenca e shijueshmërisë”, është vepër origjinale, e cila të lejon ta shijosh poezinë si një ushqim më të sublimuar shpirtëror. Shehu nuk gjente dot asnjë fjalë të vetme, në akcilën gjuhë botërore, e cila në mënyrë më koncize do ta rezymonte, respektivisht koncentronte tërë materialin gjenetik të kësaj poezie në një fjalë të vetme. Për këtë libër ka shkruar mjeshtëri i madh i artit dhe shpirtnisë, poeti, recitatori dhe kaligrafisti japonez, Tendo Taijin si ne vijim: Nuk do t’i kishte shkuar kurrë në mendje një japonezi të përdorte “UMAMI” si titullin e një koleksioni poezish. Ndjeva sikur më kishin zënë në befasi. UMAMI” është një fjalë e përdorur v...
Mblidhen mjetet e nevojshme për Muhamedin – për vetëm dy ditë

Mblidhen mjetet e nevojshme për Muhamedin – për vetëm dy ditë

Rahovec
Familja e Muhamed Hajrullagës ka njoftuar se janë mbledhur mjetet e nevojshme për trajtimin e sëmundjes së rëndë të Muhamedit. Për vetëm dy ditë qytetarë të shumtë në Kosovë dhe sidomos bashkatdhetarë nga diaspora janë mobilizuar për të bërë donacione që t’i dalin në ndihmë djaloshit 25 vjeçar nga Rahoveci. Dhe, pas vetëm 2 ditëve donacioneve të bëra, familja e Muhamed Hajrullagës konfirmoi se janë mbledhur mjetet e nevojshme për të trajtuar sëmundjen e rëndë. /Rahoveci24/
Iu dha lamtumira e fundit poetit Xhevdet Bajraj

Iu dha lamtumira e fundit poetit Xhevdet Bajraj

Rahovec
Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi ka njoftuar sot se i është dhënë lamtumira e fundit poetit Xhevdet Bajraj, i cili vdiq ditë më parë. Ai ka thënë se Rahoveci përbënte thelbin e shpirtit të tij. “I dhamë sot lamtumirën e fundit poetit me përmasa botërore, të cilit inspirimi poetik i buronte nga dashuria e madhe që e ndjente dhe e shfaqte për vendlindjen e tij, Rahovecin e rrushit e të hardhive. Rahoveci përbënte thelbin e shpirtit të tij, sepse këtu ishte rritur e edukuar, këtu kishte njohur dashurinë e parë dhe këtu ishte mbrujtur me dashurinë për atdheun e tokën e të parëve”, ka shkruar Latifi. Kryetari i Rahovecit ka thënë se Bajraj, përpara se të ishte poet e profesor i shquar i poezisë në Meksikën e largët, ishte njeri i mirë e me standarde të larta të etikës njerëzore. ...