E premte, Mars 31

Rahovec

24 vjet nga Masakra e Pastaselit

24 vjet nga Masakra e Pastaselit

Rahovec
Sot bëhen 24 vjet nga masakra në Pastasel të Rahovecit. Më 31 mars 1999, në këtë fshat, u vranë dhe u masakruan 106 qytetarë të këtij fshati dhe fshatrave tjerë përreth. Dëshmitarët që kanë shpëtuar nga kjo masakër, rrëfejnë për Radio Kosovën tmerrin e asaj dite që përjetuan. Ata, por edhe familjarët e të vrarëve, theksojnë se deri më tani askush nuk u dënua për këtë masakër, edhe pse disa herë kishin dhënë dëshmi, madje edhe në Tribunalin e Hagës. Beqir Krasniqi, është njëri nga 14 dëshmitarët që i mbijetoi masakrës së 31 marsit të vitit 1999, në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. Së bashku me 120 burra, duke përfshirë edhe fëmijë të moshës 13 vjeçare, Beqiri u vu në rresht për pushkatim tek vendi i quajtur “Përroi i Zyles”, që ndodhej vetëm disa metra poshtë fshatit. “Kur er...
E rëndë: 64-vjeçari në Rahovec grushton gruan e tij, ajo kërkon ndihmën e Policisë

E rëndë: 64-vjeçari në Rahovec grushton gruan e tij, ajo kërkon ndihmën e Policisë

Kryesoret, Rahovec
Rastet e dhunës në familje janë vazhdimisht në rritje, pasi që çdo ditë në të gjitha rajonet e Kosovës denoncohen dhjetëra raste të dhunës, ku viktima zakonisht janë gratë dhe vajzat të cilat dhunohen në forma të ndryshme kryesisht nga bashkëshortët, por edhe nga anëtarët tjerë të familjes. Në Polici kanë përfunduar mbrëmë edhe një çift nga Rahoveci, pasi gruaja 67-vjeçare e ka denoncuar bashkëshortin e saj për dhunën fizike e psikike që ka ushtruar ndaj saj. Sinjali mëson se viktima ka raportuar se burri i saj J.B., 64-vjeçar pas një mosmarrëveshje e ka sulmuar atë fizikisht, duke i shkaktuar frikë e shqetësim, për çka u detyrua të kërkojë ndihmën e Policisë. Si rezultat i raportimit të rastit, Policia e ka arrestuar të dyshuarin, i cili më pas është shoqëruar në stacion policor,...
Stuhi të forta në Rahovec, kokrra të mëdha breshëri mbulojnë sipërfaqen e tokës

Stuhi të forta në Rahovec, kokrra të mëdha breshëri mbulojnë sipërfaqen e tokës

Rahovec
Stuhi të rrepta të motit kanë kapluar disa rajone në Kosovë. Pas kthjellimit të qiellit që ndodhi në mesditë, pasditja i gjeti disa rajone në kushte të ashpra atmosferike. Në Rahovec, breshër i fortë ka mbuluar sipërfaqen e tokës. Në fotografitë që ka publikuar Meteo Ballkan, shihet se kokrrat e breshërit kanë qenë të një madhësie jo të zakonshme.
Vjedhje e rëndë në një shtëpi në Rahovec: Hajnat ‘avullojnë’ 10 mijë euro ‘kesh’ dhe ari në vlerë të 6 mijë €

Vjedhje e rëndë në një shtëpi në Rahovec: Hajnat ‘avullojnë’ 10 mijë euro ‘kesh’ dhe ari në vlerë të 6 mijë €

Rahovec
Një fenomen mjaft shqetësues për qytetarët e Kosovës janë bërë vjedhjet e shpeshta nëpër shtëpi, që po shkaktojnë ankth e pasiguri, sidomos kur shtëpitë mbesin pa përkujdesje. Kështu ka ndodhur edhe mbrëmë në një shtëpi në rrugën “Vëllezërit Haradinaj” në Rahovec, ku hajnat kanë vjedhur para e gjësende në vlerë prej mijëra euro. Burimet brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se vjedhja ka ndodhur gjatë ditës së djeshme dhe është denoncuar nga pronari i shtëpisë, i cili ka raportuar se hajnat kanë vjedhur 10 mijë euro para të gatshme. Sinjali mëson se bazuar në dëshminë e tij, të dhënë para hetuesve, hajnat kanë “avulluar” edhe stoli të arit, që i gjetën në shtëpi e që kapin vlerën e rreth 6 mijë eurove. Si rezultat i denoncimit, njësitë policore kanë dalë në vendin e ngjarjes ku kan...
24 vjet nga Masakra e Krushës së Madhe, Krasniqi i LDK-së: Çkado që thuhet është pak, dhimbja është e pafundme

24 vjet nga Masakra e Krushës së Madhe, Krasniqi i LDK-së: Çkado që thuhet është pak, dhimbja është e pafundme

Rahovec
Kreu i LDK-së në Rahovec, Burim Krasniqi ka qëndruar për homazhe në Krushë të Madhe të Rahovecit. Ai ka kujtuar përvjetorin e 24, duke thënë se çkado që thuhet për këtë datë, është pak, shkruan 07 Press. "Përkulemi përjetësish e respekt për familjarët", shkroi ai mes tjerash. Më poshtë edhe postimi i plotë:
Rahovecasi i dehur tenton t’i japë fund jetës së tij, konsumon preparate higjienike

Rahovecasi i dehur tenton t’i japë fund jetës së tij, konsumon preparate higjienike

Rahovec
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Celinë të Rahovecit, ku një person dyshohet se ka tentuar që t’i japë fund jetës së tij. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Emergjencës së Spitalit Rajonal në Prizren kanë bërë me dije se 49-vjeçari është dërguar atje në gjendje të rëndë, për shkak se dyshohej se kishte tentuar të vetëvritej duke konsumuar preparate higjienike (Avax). Pas dhënies së ndihmës së parë, viktima është transferuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës për trajtim të mëtutjeshëm mjekësor, ndërkohë që lidhur me rastin është njoftuar edhe Policia. Një njësi policore ka dalë në vendin e ngjarjes ku kanë kontaktuar kushëririn e viktimës, i cili ka deklaruar se 49-vjeçari në gjendje të dehur ka konsumuar detergjentin e lëngshëm. Me urdhër të prokurorit, rasti ës...
Rahovec: Vjedhje në një shtëpi, hajnat gjejnë derën hapur dhe vjedhin tri armë dhe qindra euro

Rahovec: Vjedhje në një shtëpi, hajnat gjejnë derën hapur dhe vjedhin tri armë dhe qindra euro

Rahovec
Një fenomen mjaft shqetësues për qytetarët e Kosovës janë bërë vjedhjet e shpeshta nëpër shtëpi, që po shkaktojnë ankth e pasiguri, sidomos kur shtëpitë mbesin pa përkujdesje. Në shumicën e rasteve, hajnat arrijnë të ikin me mijëra euro e gjësende me vlerë pa lënë ndonjë gjurmë. Kështu ka ndodhur edhe së fundmi, në një shtëpi në fshatin Opterushë të Rahovecit, ku hajnat kanë arritur të vjedhin tri armë, që kapin vlerën e rreth 6 mijë eurove, si dhe qindra euro para të gatshme. Sinjali mëson se këtë herë hajnat e patën më të lehtë pasi e gjetën derën të hapur, për shkak se familja ndodhej brenda shtëpisë. Vjedhja dyshohet se është kryer brenda pak minutash dhe u zbulua nga pronari i shtëpisë, i cili e denoncoi më pas rastin. Viktima ka dhënë deklaratën e tij para hetuesve policorë,...
E rëndë: Ndërron jetë 51-vjeçarja nga Rahoveci, tri ditë më parë kishte denoncuar burrin dhe vjehrrën për dhunë

E rëndë: Ndërron jetë 51-vjeçarja nga Rahoveci, tri ditë më parë kishte denoncuar burrin dhe vjehrrën për dhunë

Rahovec
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Gjakovë, ku ka humbur jetën një grua e cila po trajtohej në Spitalin Rajonal ‘Isa Grezda’ në Gjakovë. E ndjera nga fshati Hoçë e Madhe e Rahovecit, ishte shtrirë atje të mërkurën. Burimet e Gazetës Sinjali kanë bërë me dije se tashmë kanë nisur hetimet e para për vdekjen e saj, pasi që 51-vjeçarja ditën kur ishte hospitalizuar, kishte denoncuar në Polici bashkëshortin dhe vjehrrën e saj, të cilët i akuzonte për dhunë në familje. Kjo është konfirmuar edhe përmes raportit 24 orësh të Policisë, të dërguar ditën e enjte, ku thuhej se të dyshuarit ishin shoqëruar për intervistim në stacion policor dhe të njëjtit ishin liruar më pas në procedurë të rregullt. Rahovec 15.03.2023 – 08:50. Viktima femër kosovare ka informuar se bashkëshort...
Lajm i mirë: Rahoveci bëhet me noter

Lajm i mirë: Rahoveci bëhet me noter

Rahovec
Nga sot, Malisheva e Rahoveci janë bërë me noterë. Lajmin e ka dhënë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. “Sot, vizituam dy zyra noteriale. Në Rahovec, vizituam noteren Suna Sallahi ndërsa në Malishevë noterin, Minir Zekolli. Qytetarët e këtyre dy komunave tashmë mund t’i kryejnë shërbimet në komunat e tyre.Falenderuam noterët për bashkëpunimin dhe iu uruam punë të mbarë! Të dy zyrat noteriale ndodhen përballë Gjykatave në Komunat përkatëse” shkruan Haxhiu në njoftim.
E rëndë: E moshuara në Rahovec pi gabimisht domestos, dërgohet pa vetëdije në spital

E rëndë: E moshuara në Rahovec pi gabimisht domestos, dërgohet pa vetëdije në spital

Rahovec
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në fshatin Celinë të Rahovecit, ku një grua e moshuar është dërguar në gjendje kritike për jetën në Spitalin Rajonal në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali brenda Emergjencës kanë bërë me dije se 65-vjeçarja është dërguar atje pa vetëdije, pasi e njëjta dyshohet se kishte konsumuar detergjent për pastrim (domestos). Asaj i është dhënë ndihma e parë mjekësore, teksa është hospitalizuar për përkujdesje të mëtutjeshme nga mjekët. Ndërkohë lidhur me rastin është njoftuar edhe Policia e Kosovës, të cilët kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë kontaktuar me të birin e viktimës. Bazuar në dëshminë e tij, gruaja e moshuar jeton e vetme në shtëpi dhe gjatë natës, nga etja dhe e përgjumur ka mbushur gabimisht gotën me do...