Kombëtare

Mbreti Charles III është diagnostikuar me kancer

Mbreti Charles III është diagnostikuar me kancer

Mbreti Charles III është diagnostikuar me kancer. Lajmin e ka bërë të ditur Pallati Mbretëror përmes një deklarate zyrtare. Sipas deklaratës, Mbreti filloi trajtimet e rregullta që ditën e hënë. Pallati Buckingham thotë se Mbreti “mbetet plotësisht pozitiv në lidhje me trajtimin e tij dhe pret që të kthehet në…
Lexo më shumë
Biden fiton zgjedhjet paraprake në Karolinën e Jugut

Biden fiton zgjedhjet paraprake në Karolinën e Jugut

Presidenti Joe Biden fitoi lehtësisht zgjedhjet paraprake demokrate në Karolinën e Jugut të shtunën në mbrëmje. Kjo konsiderohet gara e parë zyrtare brenda partisë për emërimin e kandidatit për president, e që demokratët shpresojnë t’u dërgojë një mesazh votuesve afrikano-amerikanë. Biden mposhti demokratët e tjerë në Karolinën e Jugut, mes…
Lexo më shumë
Kandidati për president të SHBA-së heq dorë nga gara

Kandidati për president të SHBA-së heq dorë nga gara

Guvernatori republikan, Ron DeSantis, është tërhequr nga gara presidenciale duke pezulluar fushatën e tij, ka raportuar NyTimes të dielën. Ai është shprehur se ka marrë këtë vendim pasi mendon se kandidati tjetër, Donald Trump, është më superior për postin e kreut të Shtëpisë së Bardhë. “Unë sot po pezulloj fushatën…
Lexo më shumë
Irani kryen sulme në Irak dhe Siri

Irani kryen sulme në Irak dhe Siri

Irani sulmoi me raketa atë që pretendoi se ishte “seli e spiunëve izraelitë” afër Konsullatës amerikane në Irbil të Irakut, dhe shënjestroi caqe të lidhura me grupin militant, Shteti Islamik, në veri të Sirisë. Katër civilë u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën pas sulmit të së hënës mbrëma…
Lexo më shumë
Greqia goditet nga tërmeti

Greqia goditet nga tërmeti

Një tërmet u shënua mëngjesin e së martës, i cili u ndje në Atikë. Instituti Gjeodinamik i Observatorit Kombëtar të Athinës bëri të ditur se rrjeti sizmologjik regjistroi një tërmet me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter. Tërmeti ka ndodhur në një distancë prej 101 km në jugperëndim të Athinës.…
Lexo më shumë