E shtunë, Shtator 30

Etiketë: Grenell

Grenell: Ka një frustrim me Kurtin në DASH, e dëgjoj nga njerëz që punojnë aty

Grenell: Ka një frustrim me Kurtin në DASH, e dëgjoj nga njerëz që punojnë aty

Kryesoret
Ish -emisari i Presidentit Trump në bisedimet Kosovë -Serbi ka deklaruar në një intervistë për T7 se kryeministri Albin Kurti me veprimet e tij në Veri ka sjellë një dënim në unison nga komuniteti ndërkombëtar. Sipas tij, është e paprecedentë që Kosova të dënohet nga Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti i Shtetit. Tutje, ai ka theksuar se nga ato që dëgjon në Uashington nga njerëz të punësuar në State Departament ka një frustrim me Kurtin. “Kosova ka qenë gjithmonë një mik unik për SHBA-të, por të kesh dënim nga Departamenti i Shtetit i Joe Biden dhe Demokratët, të kesh dënim nga Shtëpia e Bardhë e Joe Biden dhe Demokratët ndaj një udhëheqësi të Kosovës është e paprecedentë dhe e tërë unike, dhe populli i Kosovës duhet ta kuptojë se deklarata e 3 qershorit që komuniteti ndërkombëtar bëri,...
Grenell: I kam parë pasojat për Kosovën nëse Kurti i refuzon kërkesat amerikane

Grenell: I kam parë pasojat për Kosovën nëse Kurti i refuzon kërkesat amerikane

Kombëtare, Lajme
Richard Grenell, ish-emisar amerikan për dialogun Kosovë – Serbi, gjatë administratës Trump, ka paralajmëruar pasoja të rënda nëse kryeministri Albin Kurti nuk i zbaton kërkesat perëndimore. Përmes një postimi në Twitter, Grenell ka thënë se i ka parë pasojat dhe nuk janë aspak të bukura. “Kurti nuk e kupton se çfarë po ndodh me Kosovën. Komuniteti ndërkombëtar i ka dhënë atij një afat deri të premten për t’iu përmbajtur angazhimeve që vendi i tij ka marrë më parë. Miqtë e mi në Kosovë duhet të përgatiten për pasoja të rënda nëse Kurti nuk respekton. Unë i kam parë pasojat dhe nuk është e bukur”, ka shkruar Grenell. Kujtojmë se kryeministri Kurti, ka deklaruar se “marrëdhëniet i ka të mira me SHBA-të dhe BE-në, por ka sfida me emisarët e tyre”. SHBA-ja dhe BE-ja po kërkojnë nga...
Grenell sërish kah Thaçi, publikon foton e ish-presidentit me Bidenin e George Washingtonin prapa

Grenell sërish kah Thaçi, publikon foton e ish-presidentit me Bidenin e George Washingtonin prapa

Kryesoret
Ish-emisari special i ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka vazhduar me postimet e tij. Ai ka postuar një fotografi të shumë viteve më parë, të një momenti historik, ku duket atëbotë kryeministri Hashim Thaçi me atëbotë zv.presidentin amerikan Joe Biden. Prapa tyre është George Washingtoni, një nga etërit themeles të ShBA-ve. Biden do t’i thoshte aty gazetarëve se Hashim Thaçi ishte “George Washingtoni i Kosovës”. Grenell tha: “Kosovës i duhet Hashim Thaçi në krye.” Postimi i plotë:
Grenell: Kurti duhet të largohet nga skena politike

Grenell: Kurti duhet të largohet nga skena politike

Kombëtare, Lajme
Ish i dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, po vazhdon të merret me kryeministrin Albin Kurti dhe qeverisjen e tij. Ai së fundmi ka deklaruar se Kurti duhet të largohet nga politika. “E di se mund të shkaktoj kokëçarje me qëndrimin tim, por do të vazhdoj të jem i sinqertë, Albin Kurti dhe autoritetet e tanishme në Kosovë nuk përmbushin diçka për të cilën janë pajtuar, kështu që thjeshtë ata duhet të largohen nga skena politike”, citohet të ketë thënë Grenell. Ai këtë qëndrim e ka thënë gjatë një mitingu elektoral, derisa po mbështeste Ron Jonhson i cili synon ta zë një ulëse në Senatin Amerikan, i cili gjithashtu ka folur për Kurtin. “Ai vepron me supozimin se shqiptarët e Kosovës e kanë mbështetjen e parezervë të Amerikës dhe që Amerika nuk i do serbët...
Grenell më në fund e lavdëron Kurtin, megjithatë i kërkon të ofrojë zgjidhje në dialog

Grenell më në fund e lavdëron Kurtin, megjithatë i kërkon të ofrojë zgjidhje në dialog

Kombëtare, Lajme
Ish-emisari i Amerikës për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, më në fund ka folur pak fjalë pozitive për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Kurtin e ka vlerësuar si një negociator të fortë, por që sipas tij, ai duhet të ofrojë zgjidhje në dialog. Ai e ka lavdëruar Kurtin edhe për luftimin e korrupsionit. “Kurti është negociator i fortë, por ai duhet ta dijë se duhet të vijë edhe me ide që sjellin zgjidhje”, është shprehur Richard Grenell në një konferencë virtuale për gazetarë, transmeton Nacionale. “Kurti mund ta luftojë krimin dhe korrupsionin. Më pëlqen kjo, për ta pastruar korrupsionin. Por ajo që i mungon Kurtit dhe përkrahësve të tij, është ta pranojnë se janë 20 e më shumë vjet nga konflikti dhe duhet të sjellim ide që të dyja palët të ecin përpara”, theksoi Grene...
Florin Krasniqi tha se Kurti është “no fly list” të ShBA-së, kundërpërgjigjet Grenell

Florin Krasniqi tha se Kurti është “no fly list” të ShBA-së, kundërpërgjigjet Grenell

Kombëtare, Lajme
Ish-emisari special amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i ka demantuar deklaratat e ish-deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Florin Krasniqi cili ditë më parë, në një debat televiziv tha se kryeministri Albin Kurti ka qenë në listën e zezë të ShBA-së për fluturime. Grenell, në një përgjigje për Nacionalen tha se Kurti nuk është në kurrfarë liste të ndalimit të fluturimit në Amerikë. https://07press.com/punime-ne-rrjet-keds-tregon-ku-do-te-kete-nderprerje-te-rrymes-gjate-se-martes/ “Albin Kurti nuk është në kurrfarë liste të ndalimit të fluturimit për Amerikë. Nëse je në atë listë, atëherë nuk ka mundësi të fluturosh fare. Fakti që ai po udhëton, po fluturon, tregon që ai nuk është në këtë listë”, deklaroi ai. https://07press.com/i-vdekuri-ne-aksidentin-e-sot...
A paguhet nga Serbia? Kjo është përgjigja e Grenellit

A paguhet nga Serbia? Kjo është përgjigja e Grenellit

Kombëtare, Lajme
Ish i Dërguari i Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, mbajti një ligjëratë në Fakultetin e Shkencave Politike të Beogradit ku tha shumë deklarata, shkruajnë mediat serbe. Ndër tjerash, Grenell, u pyet nga “Zërit të Amerikës”, për vizitat e tij tek zyrtarët serbë. https://07press.com/edhe-24-persona-te-helmuar-ne-han-te-elezit/ Gazetarja e Zërit të Amerikës e pyeti Grenelin nëse paguhet për të lobuar për Qeverinë e Serbisë dhe nëse po, kush po e paguan atë, për të cilën ai u përgjigj se pyetja e saj ishte provë e lirisë së medias. Duke treguar qëndrimin karakteristik të Donald Trump ndaj gazetarëve, ai e akuzoi këtë media për propagandë, pavarësisht fjalëve të gazetares së Zërit të Amerikës se këtë pyetje ia dërgoi Grenellit me email, por që nuk mori kurrë përgjigj...