E premte, Qershor 2

Etiketë: Prishtinë

30-vjeçarja përdoruese e narkotikëve ushtron dhunë ndaj nënës së saj, dërgohet në mbajtje

30-vjeçarja përdoruese e narkotikëve ushtron dhunë ndaj nënës së saj, dërgohet në mbajtje

Kryesoret
Numri i rasteve të dhunës në familje ka marrë përmasa shqetësuese në vendin tonë, pasi çdo ditë persona të ndryshëm përfundojnë në pranga si të dyshuar për dhunë ndaj familjarëve. Këto raste bëhen edhe më të rënda, kur viktima janë prindërit të cilët përjetojnë dhunë psikike e fizike nga fëmijët e tyre. Shkak për sjelljet e tyre agresive, shpeshherë bëhet abuzimi me substanca narkotike e pije alkoolike. Burimet e Sinjalit kanë bërë të ditur se një rast i tillë ka ndodhur dje në Prishtinë, ku një grua ka denoncuar në Polici vajzën e saj 30-vjeçare. Bazuar në dëshminë e saj, e bija në mënyrë të vazhdueshme ushtron dhunë psikike e fizike ndaj saj dhe për këtë arsye e kishte denoncuar edhe në parë në Polici. 30-vjeçarja është shoqëruar në stacion policor ku është intervistuar lidhu...
Prishtinë: Djali kërcënon me vrasje nënën e tij

Prishtinë: Djali kërcënon me vrasje nënën e tij

Kombëtare, Lajme
Një grua në Prishtinë është kërcënuar me vrasje nga djali i saj. Viktima e ka raportuar rastin në polici pasi që gjithçka kishte filluar pas një mosmarrëveshje verbale. I dyshuari është arrestuar dhe është dërguar në mbajtje. “Ankuesja femër kosovare ka raportuar se pas një mosmarrëveshje verbale, është kanosur verbalisht me vrasje nga djali i saj i dyshuari mashkull , i cili është arrestuar dhe pas intervistimit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin e policisë.
E dashura pranoi të martohet me të, 26-vjeçari prishtinas ia “kris” armës – shoqërohet në polici

E dashura pranoi të martohet me të, 26-vjeçari prishtinas ia “kris” armës – shoqërohet në polici

Më të lexuarat
Të shtënat me armë në shenjë gëzimi janë raste të shpeshta në vendin tonë, të cilat përveç se janë të kundërligjshme, shumë herë janë edhe të rrezikshme. Prej të tilla incidenteve jo rrallëherë e kanë pësuar edhe qytetarët e pafajshëm, që nuk kanë qenë pjesë e ahengjeve e organizimeve të tilla. Një rast i tillë, por jo fort i zakontë ka ndodhur të dielën në lagjen Sofali në Prishtinë. Këtë herë, një 26-vjeçar përfundoi në Polici pasi dikush e denoncoi për të shtëna me armë. Burimet nga Prokuroria kanë bërë me dije se si rezultat i raportimit të rastit, një njësi policore ka intervenuar në vendin e ngjarjes, ku e kanë gjetur të riun, i cili dyshohet se kishte shtënë me armë me gaz pasi kishte një “festë”. Sinjali mëson se arsyeja e gjuajtjes me armë, sipas të dyshuarit, ka qenë ven...
Debatuan për përkujdesjen e vajzës, prishtinasi ushtron dhunë fizike ndaj gruas me të cilën bashkëjeton

Debatuan për përkujdesjen e vajzës, prishtinasi ushtron dhunë fizike ndaj gruas me të cilën bashkëjeton

Kombëtare, Lajme
Dhuna në familje vazhdon të mbetet një nga damkat më të mëdha të shoqërisë kosovare. Çdo ditë në Polici raportohen raste të grave që përjetojnë dhunë në forma të ndryshme nga personat të cilët i kanë zgjedhur të ndajnë jetën me ta, por edhe nga anëtarët tjerë të familjes. Ndihmën e Policisë e ka kërkuar gjatë ditës së djeshme edhe një grua 23-vjeçare në Prishtinë, e cila e ka raportuar burrin me të cilin bashkëjeton për vite me radhë, për shkak të dhunës që dyshohet se ka ushtruar ndaj saj. Burimet nga Prokuroria kanë bërë me dije për Sinjalin se i dyshuari, i cili ka një fëmijë nga bashkëjetesa me viktimën, e ka sulmuar fizikisht , duke i shkaktuar frikë e shqetësim që të jetojë me të. Përballë kësaj situate, ajo ka kërkuar ndihmë para se të ndodhë diçka më e keqe. Si rezultat i...
Kjo veshje e Kidës kushton hiç më pak se një banesë në Prishtinë dhe një Golf 7

Kjo veshje e Kidës kushton hiç më pak se një banesë në Prishtinë dhe një Golf 7

Showbiz
Kida shpesh komentohet për veshjen e saj të shtrejtë. Këngëtarja nuk heziton të shpenzojë mijëra euro për një veshje, shkruan lajmi.net. Edhe këtë herë ajo ka shpenzuar para të majme. Mbi 82 mijë euro ka shpenzuar për një fustan, taka, vathë me unazë, byzylyk dhe orë. Nëse llogarisimin, me 82 mijë euro mund të blehen dy banesa në Fushë Kosovë. Por për këngëtaren ky shpenzim nuk kushton asgjë.
U mundua të shpërndajë para false, kapet gruaja me afro 5 mijë euro

U mundua të shpërndajë para false, kapet gruaja me afro 5 mijë euro

Kombëtare
Një aksion i Njësitit Rajonal për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë, i zhvilluar gjatë ditës së sotme ka rezultuar me arrestimin e  një gruaje që dyshohej se ka tentuar të bëjë shpërndarjen e parave false. Policia ka njoftuar se bëhet fjalë për N.B., (1987), e cila është kapur në flagrancë me 47 kartëmonedha nga 100 euro, që në total janë 4700 euro, që janë sekuestruar, transmeton Gazeta Sinjali. Pas arrestimit, e dyshuara është shoqëruar në stacion policor, ku është intervistuar dhe me aktvendim nga prokurori është dërguar në mbajtje deri në 48 orë. Ndaj të dyshuarës është iniciuar rasti ‘falsifikimi i parasë’.  
Përleshje brenda një shkolle në Prishtinë, 15-vjeçari ther me thikë shoqen e klasës

Përleshje brenda një shkolle në Prishtinë, 15-vjeçari ther me thikë shoqen e klasës

Kombëtare
Përleshjet mes nxënëseve në shkollat fillore e të mesme të vendit janë shumë të shpeshta. Të tilla raste shpesh eskalojnë edhe në rrahje brutale e përdorim të mjeteve të forta e të mprehta, duke cenuar sigurinë e nxënësve në këto institucione arsimore. Kështu ka ndodhur edhe sot në shkollën fillore “Zenel Hajdini” në Prishtinë, ku një nxënës po dyshohet se ka therur me thikë një bashkëmoshatare të tij, 15-vjeçare, të cilës i ka shkaktuar lëndime trupore si pasojë e goditjes, shkruan Gazeta Sinjali. Burime nga Emergjenca kanë bërë me dije se vajza është pranuar në këtë qendër me plagë në abdomen (bark), ku është trajtuar nga ekipi mjekësor dhe fatmirësisht nuk është në rrezik për jetën. Sinjali mëson se posa rasti është denoncuar, një njësi policore ka dalë në vendin e ngjarjes, ku...
E rëndë: I moshuari gjendet i vdekur në tualitetin e shtëpisë së tij

E rëndë: I moshuari gjendet i vdekur në tualitetin e shtëpisë së tij

Kombëtare, Lajme
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në një familje në Prishtinë, ku një burrë i moshuar u gjet pa shenja jete nga familjarët, në tualetin e shtëpisë së tij. Vdekja e tij është konfirmuar nga ekipi mjekësor, teksa Policia ka nisur hetimet. Burimet nga Emergjenca kanë bërë me dije se ky rast ka tronditur familjen Bunjaku, të cilët e gjetën kryefamiljarin Avniun, të vdekur në tualet. Ishin gruaja dhe djali i tij që e zbuluan se diçka kishte ndodhur, pasi i ndjeri nuk po përgjigjej në thirrjet e tyre, raporton Gazeta Sinjali. Rasti u denoncua menjëherë nga familja e tyre, me ç’rast Autoambulanca ka intervenuar, ku pas ekzaminimeve për shenja vitale, mjeku ka konstatuar se viktima kishte ndërruar jetë. Lidhur me rastin është vënë në dijeni edhe Prokurori i Shtetit, i cili ka urdhëruar q...
Rrëzohet lisi te Parku i Qytetit në Prishtinë

Rrëzohet lisi te Parku i Qytetit në Prishtinë

Kombëtare, Lajme
Bora e cila sot ka mbuluar thuajse çdo anë të Kosovës padyshim se i zuri në befasi shumë prej komunave. Në ditët e pranverës kur temperaturat ishin ngritur mjaftë shumë, gjithçka ndryshoi brenda natës. Kësisoj edhe në Prishtinë shumë rrugë vazhdojnë të jenë vështirë të kalueshme. Madje një problem tjetër u shfaq edhe tek Parku i Qytetit, shkruan lajmi.net. Në rrugën që të lidhë me parkun e qytetit dhe anët e tjera një lis është rrëzuar. Por tashmë përgjegjësit nga Komuna e Prishtinës janë në vendin e ngjarjes duke u munduar që të sanojnë dëmin e shkaktuar dhe largimin e këtij lisi.
Vdes derisa ishte duke qëndruar me të vëllanë e shokun

Vdes derisa ishte duke qëndruar me të vëllanë e shokun

Kombëtare, Lajme
Një person ka vdekur në Prishtinë, derisa ishte duke qëndruar me vëllain dhe shokun e tij. Ekipi mjekësor ka konstatuar vdekjen, derisa trupi i tij është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për Obduksion. Njoftimi Prishtinë 30.03.2023 – 14:00. Është raportuar se viktima mashkull kosovar ka ndërruar jetë deri sa ishte me vëllain dhe shokun e tij, ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes ka konstatuar vdekjen e tij. Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për Obduksion. https://07press.com/babe-e-bir-kapen-duke-vjedhur-dru-ne-prone-te-shtetit-shoqerohen-ne-polici/