Tags : Thaçi

Selimi-Thaçit: Gjykatësit e Speciales nuk janë pronto që shkarkohen, ata

Shefi i grupit parlamentar nga Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi, në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës ka thënë se në vitin 2015, Presidenti Hashim Thaçi (atëkohë kryeministër) thoshte se Gjykata Speciale po bëhet për ta pastruar luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas tij, në atë kohë Qeveria e Kosovës ka qenë sponzorizuese […]Read More

Thaçi dhe Pacolli i shkojnë në vizitë Metës

Presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli kanë qëndruar në Tiranë. Këtë e ka bërë të ditur presidenti shqiptar Ilir Meta i cili ka thënë se me kënaqësi ka pritur Thaçin, që e ka quajtur mik të veçantë, dhe Pacollin. “Kënaqësi e veçantë të kisha sot një mik të veçantë si Presidenti Thaçi. […]Read More

BE-ja nuk e konsideron më Thaçin president të Kosovës dhe

Zyrtarë të BE-së si duket nuk po e konsiderojnë më presidentin e Kosovës, një partner në procesin e dialogut. Dorëzimi i aktakuzën ndaj presidentit Hashim Thaçi, ka bërë që të ketë paqartësi rreth vazhdimit të procesit të dialogut.Dilemat i ka shtuar edhe më shumë anulimi i vizitës edhe nga kryeministri Avdullah Hoti në Uashington. Ndërkohë, […]Read More

Adresimi publik i presidentit Thaçi shtyhet për nesër në orën

Zyra e presidentit të Kosovës, ka njoftuar se adresimi i Thaçit lidhur me zhvillimet e fundit politike,është shtyer për nesër në orën 20:00. Njoftimi i plotë: Të nderuar gazetarë, Adresimi publik i paralajmëruar për sot i Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, shtyhet për nesër në orën 20:00. Thaçi pritet që të deklarohet lidhur […]Read More

Ish-kryeministri i Suedisë: “Hashim Thaçi mund të arrestohet!”

“Nëse akuzat që janë bërë tani publike konfirmohen, atëherë ai praktikisht përballet me arrestimin, dhe do të shkojë në Hagë ku do të përballet me një proces gjyqësor të gjatë e të komplikuar, ku mbrojtja e dëshmitarëve do të jetë një problem. Do të zgjasë me vite. Dhe kjo padyshim do të shkaktojë pështjellim të […]Read More

Vjen më në fund edhe reagimi i Hashim Thaçit

Pas aktakuzës së ngritur nga ana e Gjykatës Speciale, ka ardhur reagimi i Hashim Thaçit. Ai në një postim në Instagram ka shkruar se “Askush nuk mund ta rishkruajë historinë e Kosovës”. Gjykata Speciale të mërkurën njoftoi se ka ngritur aktakuzë ndaj Thaçit e Veselit, derisa presidenti ishte duke udhëtuar për në Washington, kur pritej […]Read More

Ndërron mendje Thaçi, do ta takojë Lajçakun

I pari i Kosovës Hashim Thaçi do të takohet me Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajcak sot në ora 17:00, njofton Zyra e Presidentit. “Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta takojë sot përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak. Takimi do të mbahet në orën 17:00, në […]Read More

Nga tubimi në shesh, Albin Kurti i çon “selam” Hashim

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur sot një tubim për të shënuar 21-vjetorin e çlirimit të Kosovës dhe 15-vjetorin e themelimit të VV-së.Në fjalën e tij, lideri i këtij subjekti politik Albin Kurti e ka quajtur hajn Presidentin Hashim Thaçi. Por sipas tij, Thaçi edhe një muaj do të shkojë dhe nuk do të mundet të vjedhë […]Read More

Vendos Presidenti: Shtyhen zgjedhjet e jashtëzakonshme në Veri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur që të shtyhen zgjedhjet e jashtëzakonshme në Mitrovicën e Veriut. Kryetari i deritanishëm, Goran Rakiq është emëruar zv.kryeministër dhe Ministër i Pushtetit Lokal në Qeverinë Hoti. Për shkak të kësaj, në Veri do duhej të mbaheshin zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar Burime të Gazetës Express kanë bërë të […]Read More